top of page
Vyhledat
 • Tomáš Valchář

Manželstvo – podoby lásky

Aktualizováno: 25. 2. 2022


 

Rôzne aspekty lásky v manželstve

Gréčtina pozná 5 výrazov pre rôzne podoby lásky v manželstve. Nie o všetkých z nich sa hovorí v Biblii, ale každá z nich je dôležitá. Ani jedna nesmie v manželstve chýbať. Nie je možné si spomedzi nich vybrať tu svoju a vyhlásiť, tak touto budem milovať. O prvej z nich, Agapé, bol predchádzajúci príspevok. Teraz pár viet ku zvyšným štyrom.

Epithýmiá

V Biblii tento grécky výraz epithýmiá nenájdeme preložený slovom láska, ale slovom túžba (Žalm 119,40+Da11,37). Označuje silnú túžbu všetkého druhu po niečom cudzom, ktorá predstavuje veľmi dôležité hľadisko milostného vzťahu medzi manželmi. V manželstve ide aj o fyzickú túžbu, ktorá by mala medzi partnermi existovať, silne ich k sebe priťahovať a vyúsťovať do radostného sexu.

Fyzická túžba silná príťažlivosť musí byť obojstranná. Obojstranná je vždy tam, kde sa dvaja skutočne milujú. Keď partneri chladnú v láske, túžba jedného po druhom sa vytráca a končí to zvyčajne u útrpného plnenia si manželských povinností. V takomto prípade sa jeden z partnerov, väčšinou žena, môže cítiť až ako prostitútka, ktorá je použitá, keď si niekto zažiada a potom je jedno, ako sa ona cíti a čo prežíva.

Koitus

Koitus je zmyslovo telesným prejavom bytostnej túžby človeka po láske. Vychádza z jednotlivca, mieri však nad neho - k potomstvu. Koitus sa sám o sebe nestará o to, čo ten druhý prežíva. Pre svoju neosobnosť sa stáva často hluchý a slepý. Koitus nenahraditeľne obohacuje manželský vzťah o hlboké zážitky šťastia.

Eros

V Novej Zmluve sa tento pojem vôbec neobjavuje. Eros v človeku viac, ako iné druhy lásky vyvoláva predstavu romantiky, zaľúbenosti, ktorú Boh v manželstve chce. Eros znamená mimo iné túžbu po zjednotení a želanie získať milovaného. Láska eros je romantická, vášnivá, sentimentálna. Pán Boh nechce, aby v manželstvách boli dvaja ľudia, ktorí si zvykli spolu žiť. Alebo dvaja ktorí hovoria nám stačí Agapé. Boh chce, aby manželia boli do seba až do konca života zaľúbení.

Zaľúbenosť je duchovná, duševná, emocionálna a fyzická odozva na skutočný charakter a celú bytosť toho druhého, ktorý stelesňuje dlho hľadané a obdivované vlastnosti.

Tento druh lásky je úplne citový a nedá sa vyvolať vôľou. Človek si nemôže povedať teraz budem zaľúbený. Romantická láska je totiž vedomou, radostnou, šťastím napĺňajúcou odozvou na partnerove názory, pocity, prejavy, činy a na emocionálne zážitky o ktoré sa spolu manželia delia.

Test romantickej lásky

 1. Myšlienky na môjho partnera vo mne vzbudzujú radosť, nehu a lásku.

 2. Túžim byť radšej so svojim partnerom než v spoločnosti iných ľudí.

 3. Môj partner ma dokáže ľahko sexuálne rozohrať.

 4. Netrápia ma chyby môjho partnera, snažím sa ich pochopiť.

 5. Vnímam svojho partnera ako príjemného a krásneho.

 6. Ak mi je neočakávane zabránené byť s partnerom, som smutný, mrzí ma to.

 7. Diskusie s mojim partnerom mi prinášajú radosť.

 8. Cítim, že v našom milostnom vzťahu nechýbajú prejavy lásky a pozornosti.

 9. Pre svojho partnera by som zniesol modré z neba. Jeho prítomnosť vo mne mobilizuje to najlepšie, čo v sebe mám.

 10. Robí mi radosť, keď môžem svojmu partnerovi poslúžiť.

Storgé

Táto podoba lásky sa dá popísať, ako vzťah zahŕňajúci náklonnosť a pocit vzájomnej súnáležitosti. Storgé predstavuje lásku v rodine. Láska storgé sa týka súrodencov, rodičov a detí, bratov a sestier v Kristu (Rim12,10), manželov a napĺňa v manželstve potrebu niekam patriť, vzájomne si patriť, byť súčasťou úzkeho spoločenstva, kde sa ľudia o seba vzájomne starajú a prejavujú si naprostú oddanosť v atmosfére bezpečia.

Storgé poskytuje emocionálne útočisko, oddanosť, dôveru, domácu pohodu. Storgé znamená, že srdce jedného je domovom pre srdce druhého.

Fileó

Fileó hýčka a má pre milovaného nežnú náklonnosť, ale vždy očakáva odozvu. Opiera sa o duchovné kvality milujúcich, ktoré obdivuje a ktoré ju priťahujú. Vyjadruje vrelé a tesné príbuzenstvo mysle a ducha. Je to láska vzťahu, je to priateľstvo.

Zatiaľ čo eros vytvára milencov, fileó dáva vznik priateľstvu. Priatelia zdieľajú myšlienky, city, názory, plány a sny. Zdieľajú tie najintímnejšie veci, ktoré by neodkryli pred nikým iným. K úplnej radosti z lásky fileó je potrebné dvoch.

Fileó sa stará a spokojne užíva. Je emocionálnej povahy. Nedá sa prikázať. Manželstvo bez lásky fileó niekto vyjadril v konštatovaní: Moje manželstvo bolo také nudné, že keď ma partner opustil, ubehli dva mesiace než som si toho všimol.

Znaky priateľstva:

 • Trávenie spoločného času

 • Veľa smiechu a pohody

 • Záľuba v rovnakých činnostiach a spoločných záujmoch

 • Jeden druhého má rád

 • Hovorenie o veciach

 • Zverovanie sa navzájom

 • Pomoc jeden druhému

 • Obojstranná vernosť

Motto: Miluj a stávaj sa milovania hodným

51 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page